Ha arról akarunk dönteni, hogy egy magyar galambász számára mi a legjobb lehetőség egy vagy több tenyészgalamb behozására, akkor még mindig járható út a baráti, bizalmi kapcsolat keretében történő beszerzés, akár szerepet játszik a pénz, akár nem. Már ha valakinek van olyan emberi kapcsolata, aki nála oly mértékben jobb állománnyal rendelkezik, hogy a vele történő kooperáció maximálisan és tartósan megfelelő lehetőséget biztosít a céljai elérésére a sportban. Nem gyakori eset.

Gyakorlatiasan közelítve meg, a kérdés már úgy merül fel, milyen lehetőségünk van jó galambot vásárolni?

A 90-es évek végéig nagyon kevesen tehették meg, hogy a magas galambász-kultúrájú országokból importáljanak galambokat. Ezeket többé-kevésbé tudatosan tenyésztette tovább az importőr, és általában sok hazai vásárlóra számíthatott. Néhány esetben ezek a tenyésztők valóban hozzájárultak a magyar postagalamb-állomány színvonalának emeléséhez  és sok más galambászt is sikerekhez juttattak. A legtöbb példa azonban szégyenletes történet, mert már maga a beszerzés sem volt jó, ami persze nem akadályozta meg az eladót utódaik propagálásában és árusításában.

A következő korszak a ládaszámra nyugatról behozott, rendezvényeken, kiállításokon árusított galambokról szólt, ami az álmok kergetését illeti a galambvásárlás terén.  Ezek a hatásos származási lapokkal ellátott, belga, holland és német galambok távolról sem képviselték azt a minőséget, mint amilyen lelkesedéssel vásárolták azokat, még abból a távoli múltból táplálkozva, amikor a külföldi gyűrű egyet jelentett az értékességgel, volt köztük ígéretes galamb, az a pletyka szerint bennfenteseknél kötött ki, a többiről meg csak addig lehetett hallani, amíg eladók voltak és soha többé. Magyar tenyésztők is hamar lemásolták a mintát, és ládaszám állították és mai napig is állítják elő az „értékes” eladó galambokat. (Nagyon kevés kivétel van ahol a nagyértékű, kiváló genetikai hátterű tenyészgalamboknak se-szeri se-száma, és lehet csemegézni a több ezer eurós galambok utódaiból)

Egy nyílt árverést nagyon sokkan láttnak és hamar felszínre kerülhetnek a sántítások. Az online aukciókon vásárlónak van ideje átnézni a felhozattalt, információt gyűjteni,  mérlegelni és dönteni.

A helyzet alapvető megváltozását az alaposabban végzett magán-importok kiterjedt gyakorlattá válása mellett a galambaukcio.hu oldal megjelenésének tulajdonítom. Ez a hazai árverési portál tudomásom szerint minden hasonlónál régebb óta, stabilabban, sikeresebben és nagyobb forgalommal dolgozik. Már a hetedik szezon folyik! Vásárlók elé olyan kínálat tárul évről éve, amit legtöbbünk saját utánjárással sosem vehetne számításba. A tulajdonosok részéről határozott törekvés van a minőségi ajánlatokra, ellenállnak az olyan szándékoknak, hogy valaki eladással selejtezzen. Ez azt jelenti, hogy a kollekcióba hazai és külföldi elit galambászok elsőrangú származású fiataljai kerülnek, ez a preferencia. Ha öreg galamb van az oldalon, annak oka van, mindig olyan egyedről van szó, amely valamiképpen bizonyított már vagy egyszerűen még nem volt lehetősége tenyésztésben bizonyítani.

Senki sem gondolhatja, hogy minden elárverezett galamb be fog válni, de mégis, gyakorlatilag folyamatosan érkeznek pozitív visszajelzések. Sajnos ezekről nem készült egy adatbázis, pedig biztosan hasznos volna. Így a sikersztorik hiába számosak, anekdotikusak. Azt, hogy egy 2021-ben árverezett Stolorz hím lánya országos első díjat szállt, csak onnan tudom, hogy az eset a mi dúcunkban történt.

Hogy egy igazán komoly sikerhez közelebb hozzam a tisztelt olvasókat, Nagy Sámuel romániai magyar sporttársunkkal beszélgettem:

Sami gratulálok galambod teljesítményhez, mely első helyen jutott ki az olimpiára D kategóriában!

38. FCI Postagalamb Olimpia Maastricht 2024

Mi ennek a galambnak a története? 

Az Olympic Boss 784 viszonylag késői fiatal volt és alig egy hónap repülés után már kosárba került, de a kezdetektől fogva kiemelkedően teljesít, legjobb díjai a fényképen láthatók. Egyévesen nyert 4 perc előnnyel versenyt, úgy, hogy a többi élgalamb között csak egy másodperces különbségek voltak! Ránézésre volt, aki azt mondta, hogy ez egy sprinter típusú galamb, de az a helyzet, hogy 2023 a két leghosszabb és legnehezebb hosszútávot is élben fogta  8 és fél óra repülés után. A galamb szüleit a galambaukció oldalon vásároltam.

Milyen galambokat vásároltál és hogyan választottad ki pont azokat?

Már 2015 óta követem a Pintér testvérek munkásságát, ami nem csupán azt jelenti, hogy ismerem az eredményeiket, hanem szinte minden galambjukról tudok, de azt legalábbis kijelenthetem, hogy a vérvonalak képességeit jól megismertem. Pintér Ferenc 2019-es aukcióját áttanulmányozva, egyértelművé vált számomra, hogy nekem a Harold nevű hímre van szükségem, mely a Harvard egy közvetlen fia, a másik oldalról pedig Olympiade leszármazott. Mások is így vélhették, mivel ez lett a legdrágább az összes közül, 450 euro volt a végső ár. Ez nem tántorított el, mivel nagyon határozott célom volt e hím megszerzése és sikerült is, még ha akkor minden pénzem rá is ment.

A párját a következő évben tudtam megvásárolni, és szintén Pintér Ferenc egy galambjára esett a választásom, mivel az ő kollekciójában találtam nekem megfelelőt. A tojó Huub Hermans „Teletext” párjának, valamint a Bulck család vonalnak az örökségét hordozza. Ezzel már nagyobb szerencsém volt, mivel nem volt annyira látványos a róla készült kép, alacsonyabb lett az ár. 

Ebből a párból a 784-en kívül is kelt jó galamb?

Több is. A 784-gyel együtt versenyzett például a 757-es, egy első díjjal és számos élhelyezéssel vetette észre magát.

Mi a véleményed a galambaukció.hu oldalról, mint beszerzési lehetőségről?

A galambászok többsége nem is gondolná, hogy milyen jókat lehet itt vásárolni. Ha valaki csak megveszi a galambot, de nem tesz többet az eredményességért, nem kell csodálkoznia, ha nem lesz áttörés.

Mit tanácsolnál az oldal látogatóinak, vásárlóinak?

Azt gondolom, hogy a lehető legjobbat kell megvásárolni, nem pedig többet a kiváló galambász közepesebb galambjaiból. Az eredményhez pedig több kell, mint szerencsés vásárlás. Szerintem a galambászoknak is sportolnia kellene, hogy tudják mit is várnak a galambjaiktól, jobban értsék a regenerációt, élettant, táplálkozás mintájára a takarmányozást. Én mezőgazdasági egyetemet végeztem Debrecenben, de a sportból több hasznom van a galambversenyzés terén.