Magyarországnak jónéhány olyan település neve van, amely vagy megmosolyogtató vagy nehezen kimondható, vagy csak egyszerűen szép. Ilyen az egyesek szerint legszebb nevű magyar település Lánycsók. Baranya megye keleti részén, Mohácstól 5 km-re található. Ezen a nemcsak nevében szép településen él és lett a Pannon Maraton Klub2023 és  2024.évi bajnoka LÁSZLÓ KRISZTIÁN. Egy rendkívül meleg augusztusi napon látogattam meg őt, nem kevés kíváncsiságtól hajtva, hogy ki is lehet a magyar maraton versenyzés legújabb üstököse. Gyönyörű környezet és rendkívül barátságos család várt rám a Kossuth utca 99-ben. Krisztián 44 éves főállású méhész. Természetesen a beszélgetésünk elején szóba került ez a manapság felettébb nehéz és viszontagságos foglalkozás, amelyről elmondható, hogy nem éppen napjainkban éli fénykorát. Úgy tűnik, hogy a klímaváltozás a méhészek számára is rengeteg új kihívást jelent és bizonytalanná teszi a megélhetést, ha csak ez a bevételi forrás.

Krisztián-mint közülünk oly sokan- már gyerekként, pontosan 11 évesen  megkedvelte a galambokat a közelben lakó +Patócs Tibornál. Tőle érkeztek az első galambok is, melyekből kezdett kialakulni az első állomány. Sajnos a galambok képességeinek kipróbálására nem maradt lehetősége, mert 3 év múlva fel kellett számolni az állományt. Ennek oka az volt, hogy a család vállalkozásba kezdett, broiler csirke hízlalás lett a fő tevékenység. 30 évesen 2010-ben jött a második újra kezdés. Ekkor Süveges Andrást kereste fel. Természetesen a cél most is egy nagyon kemény hosszútávú és maratonos állomány kialakítása volt. Ebben az időben Krisztián Süveges sporttárs segítségével megkapta az akkor hirtelen elhunyt Buda Sándor állományának javát. Már éppen elkezdte a versenyzést a Buda-féle állománnyal, amikor másodszor is közbeszólt az élet és fel kellett számolni az ígéretes állományt. Krisztián felhagyott addigi munkájával és eldöntötte, hogy méhészkedni fog, ráadásul főállásban. Csakhogy az elején mindenképpen egész embert kívánó ez a munka így a galambokra nem maradt idő. Azt viszont tudjuk sokan, hogy akit egyszer megfertőzött a postagalamb versenyek légköre, az nem tud ettől elszakadni bármi történjék is. Így volt ezzel László Krisztián is. Egyre többször ment verseny idején az első tanítómesterhez, Patócs Tiborhoz és egyre nehezebben viselte, hogy ő csak néző ezeken a hétvégéken. Nem tudta sokáig nélkülözni a galambokat és 2020-ban-immár harmadszor- újra belevágott. Elkezdődött újra egy maratonos állomány kitenyésztése, ami minden várakozást felülmúlóan sikerült. Ebben döntő jelentősége volt annak a 6 db galambnak, ami Egerből érkezett Dr. Kovács Lászlótól. Baráti segítség volt ez, a galambok nagyon jó tenyész anyagnak bizonyultak. A galambok származását tekintve az adományozó szűkszavú volt, csak annyit árult el, hogy az Eger-szerte ismert „angol-vonal”. Az viszont tény, hogy az idei Nemzeti Rostock Csapat I.helyet produkáló mindhárom galambban e galambok vére csörgedez.

Még 2020-ban meglátogatta Szabó Attilát, akivel azonnal baráti kapcsolat alakult ki. Az első látogatás és galambvásárlás a néhai Galaci Sanyival történt. Sándor sajnálatos halálakor az ott lévő Szabó Attila galambok is Krisztiánhoz kerültek.  Krisztián hatalmas tisztelettel beszél Attiláról, aki a mai napig mindig önzetlenül segít. Versenyszezonban napi telefonos kapcsolatban vannak egymással és a jelentős távolság ellenére az Attilánál tett látogatások is rendszeresek. Természetesen az évek során szép számmal érkeztek galambok a Szabó dúcból Lánycsókra, ezekről később még esik szó. Mégis Krisztián szerint a személyes és telefonos beszélgetések Attilával többet jelentenek, mind a kapott galambok. Három éve már a versenyzés Szabó Attila segítségével történik, de van, amikor ellent mond a mesternek és bizony többször előfordult, hogy Krisztiánnak volt igaza. A Kovács És Szabó Attila galambokon kívül a tenyész dúcban megtalálható néhány galamb Tasi Tibortól, Tűri Norberttől, Németh Zolitól és Élő Szilvesztertől is.

Nézzük hogyan is versenyez a Bajnok:

A természetes módszer nevelős változatát választotta. A galambok egész évben kijárnak, függetlenül attól, hogy a ragadozó veszély igen nagy. A z idei veszteség eddig 21db. A párosítás minél később, kb. április 10. körül történik. Ezt a lehető legtovább elhúzza, még annak árán is, hogy a tojók közül több letojik a rendkívül szegényes takarmányozás ellenére is. Megfigyelte azt is, hogy ha pár nélkül megtojik a tojó tavasszal, az a vedlést nem befolyásolja. Egyébként is minden eszközzel megpróbálja késleltetni a vedlést, hogy az utolsó maraton útra még 7 tollon legyenek.( nem kis feladat ez természetes módszerben)

A párok a versenyszezonban egy fiókát nevelnek, természetesen egy kis „irányítással”. Ez annyit jelent, hogy ha egy galambot mindenképpen küldeni akar az adott versenyre, akkor a pakolás előtt két nappal fióka csere történik, általában kisebbről nagyobbra. Az is előfordult már, hogy tojáson ülő galamb alá tett 12 napos fiatalt és így szállt élhelyezést egy tojó.  Ezek közül a fiatalok közül sokat meghagy versenyzési céllal. Így a legjobb versenyzők tenyész értékéről már versenyző korukban szerez információt. A versenyzők kevés kivételtől eltekintve 4 éves korukig versenyeznek. A tagszövetségi versenyprogramot csak felkészítésnek szánja a maraton versenyekre. Nem cél semmilyen eredmény elérése ezeken a versenyeken, hiszen a galambok nem ezekre az utakra vannak „kihegyezve”. Nem is mindegyik úton vesz részt minden galamb, azt vallja, hogy a maratonos galambot pihentetve kell tartani a maratonos utakig. A maratonos utakon az életkor szerint más-más a követelmény. Az egyéves galamboknak egy utat kell teljesíteni, helyezés nem követelmény. Kétéves kortól a galamb állapotától függően mindhárom Pannonos utat repülniük kell. Természetes itt már van követelmény, de nincs általános séma ebben. Krisztián a versenyre küldéskor és a csapatválasztáskor nagyon figyeli a fészekállapotot. Véleménye szerint a tojóknál a pattogós tojás a legjobb, a hímek pedig a félidős, 8-10napos tojásról kosarazhatók legjobban. Letojás előtt lévő tojót nem küld, és nem alkalmasak a frissen kelt fiókáról egyik nem tagjai sem. 12 napos fiókáról mindkét nem egyedei nagyon jól szoktak repülni. Ha egy pár mindkét tagja formában van, akkor a tojó és a hím is utazik.

Takarmányt egész évben a Börni-féle keverékek adják. Az újrakezdés óta ezeket a keverékeket eteti Krisztián, maximális elégedettséggel. Az ilyen cikkekben egészen nagy részt szokott kitölteni az egészségügyi program. Hát ebben a cikkben ne várjon ilyet a kedves olvasó, mert bajnokunk esetében ez roppant egyszerű. A kötelező oltások természetesen megvannak sőt, érdekesség, hogy közvetlenül a versenyszezon kezdete előtt a galambok kapnak még egy oltást kombinált oltóanyaggal.(PHA) Minden más kezelést- trichomonas, légúti, emésztőszervi – csak a versenyek és tréningek megkezdése előtt alkalmaz. Szezonban csak akkor ha indokoltnak látja. Az utóbbi két évben ilyen nem fordult elő. Vitaminok adagolása időnként, de nem rendszeresen és abból is inkább a probiotikus formát használ. Kifejezetten fontos elem viszont az ásványi anyag ellátás. Legalább 5-6 félét összekeverve adagolja a hét elején a galamboknak ad-libitum mennyiségben. A kosarazás előtt két nappal viszont már semmilyen ásványi anyagot nem kapnak a galambok.

Hogyan is néz ki egy heti ellátás a maraton verseny hetében?

Vasárnap:- Tenyésztakarmány(legalább 30% hüvelyes részaránnyal) Ásványi anyag keverék ad libitum. A víz egész héten tiszta víz!

Hétfő:- reggel tréning 50km-ről. Tenyésztakarmány bőséggel.

  • este tenyésztakarmány amennyit megesznek.

Kedd:  –  reggel és este tenyésztakarmány + kézzel morzsolt kukorica + fekete napraforgó jollakásig.

Szerda: -reggel tréning 50km-ről. Borsómentes takarmány(szeklice, repce, kender, fehér cirok, hántolatlan rizs,kukorica, fekete napraforgó)

Este ugyanez.

Csütörtök reggel megegyezik a szerdai nappal.

A hét eleji bőséges és nagyon erős takarmányozást nagyon fontosnak tartja Krisztián és a két reggeli tréning is tulajdonképpen azt szolgálja, hogy még jobb étvággyal egyenek.

Essen néhány szó a galambok elhelyezéséről is. László Krisztián dúca klasszikus emeleti dúc.Fekvését tekintve D-DK-i fekvésű és egyszerűen praktikus. Szándékosan nem nevezném padlásdúcnak, inkább az emeleti dúc elnevezés a helyes. Minden galamb itt van elhelyezve korcsoportjának megfelelően. A versenydúc 28 párnak ad viszonylag kényelmes elhelyezést. Nekem már-már zsúfoltnak tűnik, de nagyon jó a levegő áramlása a dúcban. Sok ablak van a dúcon, de minden ablak zárható és bajnokunk éjszakára be is zárja mindet még májusban is, ha hűvösek az éjszakák. A fiatal dúc szintén a legegyszerűbb, de nagyon praktikus és 80 fiatalnak kényelmes is. A tenyész dúcban 13 pár fészkel, ami tenyész szezonban össze van nyitva azzal a dúcrésszel, ahol télen a különválasztott tenyész tojók laknak. Így hatalmas helye van a tenyészeknek, ráadásul a volier is kb. 6 négyzetméter. A dúc minden része könnyen takarítható, fertőtleníthető, amit Krisztián versenyszezonban naponta, kétnaponta el is végez.

Természetesen a látogatásom során nem maradhatott ki a galambok kézbe vétele sem. Nem csalódtam, Krisztián galambjai, de ezekben a galambokban minden benne van, ami kell a hosszútávhoz. Közepes testnagyságúak, némelyiknél a szokásosnál kevesebb mellizomzat, de az minőségi. A versenygalambok még nevelnek ezért zömmel fészken ültek. Elképesztően harcos galambok kivétel nélkül. Tekintetük rendkívüli, nagyon „konok arcú” galambok. Legtöbbjükre jellemző a puha, finom tollazat. Szárnyuk hatalmas, nagyon masszív, a hosszútávú galambokra jellemző lekerekített végű vezértollakkal. Feltűnt, hogy mennyire masszív, erős háttal rendelkeznek, eléggé zárt galambok. A galambok kezesek, kifejezetten szelídek, de a fészkük védelméért az életüket adnák.

És most a teljesség igénye nélkül a 2020-as újrakezdés utáni eredményekről.

2022. Pannon Maraton Bajnokság II.hely (egyéves galambokkal)

             Panonn Maraton Magdeburg Orsz. csapat I.hely (egyéves galambokkal)

2023. Pannon Maraton Bajnokság I.hely

            Pannon Maraton Magdeburg egyéni I.hely 2020-20-11369 KtaH

                                                Magdeburg csapat IV.hely

                                                Jihlava(fiatal) csapat I.hely

2024. Pannon Maraton Bajnokság  I.hely

                                                Rostock csapat II.hely

                                                Rostock csapat IV.hely (2.csapat)

           Nemzeti Rostock                          csapat I.hely

            Pannon Maraton Rostock II.   csapat I.hely

                                                                         egyéni I. és II.hely

          Nemzeti Maraton Ász galamb: Orsz. I.hely 2021-20-19072 KKtaT

Elnézve az állományt és az idei fiatalokat, borítékolható, hogy ez a remek sorozat jövőre folytatódni fog. Magam részéről biztos vagyok abban, hogy ez a remek és nagyon egységes állomány a jövőben ugyan ilyen lendületben marad és sorozatban szállítja a szebbnél-szebb Maratonos élhelyezéseket.

2024.szeptember 10.                                                                         Csóri Csaba